Koci salon piękności.

Kto z nas nie lubi być zadbanym? Chyba każdy lepiej się czuje kiedy ładnie wygląda, a przeglądając się w lutrze może spokojnie powiedzieć „taaaak, wyglądam świetnie!”. W tej materii koty nie różnią się od nas wcale. No może troszeczkę. Różnica jest w ilości godzin spędzonych nad pielęgnowaniem siebie, koty robią to dłużej i niejednokrotnie dokładniej 🙂

Nie jest nigdzie z góry narzucona ilość godzin, jaką kot powinien poświęcić na pielęgnacji futerka, jednak wiadomo, że zajmuje mu to dość sporo czasu. Dzięki wylizywaniu się nie tylko jest czysty i nie musi zażywać częstych kąpieli, ale też pomaga mu to w regulacji ciepłoty ciała.

Są cztery podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinien być poddawany nasz kociak:

1. CZESANIE
Kocia sierść składa się z dwóch warstw: podszerstka, który stanowi swego rodzaju warstwę izolacyjną i znajduje się tuż przy skórze oraz włosa okrywkowego, dłuższego i sztywniejszego.
To jak często oraz jakim przyrządem będziemy czesać naszego kociaka zależy od długości jego futerka oraz potrzeb jakie zaobserwujemy. Inaczej będzie przebiegać pielęgnacja długiej a inaczej krótkiej sierści. Innego grzebienia będziemy używać jeśli kot ma problemy z kołtunieniem się sierści a inaczej jeśli takich problemów nie ma.
Koty krótkowłose są mniej wymagające, pomimo tego wymagają regularności w pielęgnacji. Dzięki szczotkowaniu usuniemy starą sierść, a tym samym zaoszczędzimy naszemu kotu jej połknięcia i niepotrzebnego trawienia.
Koty półdługowłose i długowłose należy pielęgnować gównie pod kątem kołtunów, z którymi sam kociak nie jest w stanie sobie poradzić choćby ze względu na brak możliwości dotarcia do niektórych miejsc na ciele. Zacieśniające się kołtuny w pewnym momencie zaczną sprawiać kotu ból i może to zakończyć się wycięciem części sierści. Wiosna jest szczególnym momentem gdy koty gubią sierść i wtedy czesanie jest szczególnie wymagane. Jeśli braliśmy naszego długowłosego pupila od hodowcy, warto się z skontaktować i dopytać o pielęgnację sierści, on na pewno udzieli nam fachowej instrukcji.

2. KĄPIEL
Czynność która ogólnie nie jest wymagana na co dzień, ze względu na regularne mycie się przez samego zainteresowanego – kota. Jednak zdarzają się sytuacje gdy kotu przydarzy się nieczysty wypadek lub jest częstym gościem na kocich wystawach. Wtedy kąpiel jest koniecznością. Do tego zabiegu należy się jednak odpowiednio przygotować. Przede wszystkim jeśli chodzi o koty pół oraz długowłose, należy przed zmoczeniem wyczesać sierść, aby nie zmoczyć ewentualnych kołtunów, gdyż potem będzie duży problem z ich pozbyciem się. Następnie należy zakupić odpowiedni szampon przeznaczony dla naszego kociaka oraz na dnia wanny czy brodzika położyć matę antypoślizgową, aby zapobiec niepotrzebnemu wypadkowi. Mocząc kota trzeba uważać aby nie zmoczyć kocie głowy, a także w końcowej fazie zadbać o całkowite spłukanie specyfiku. Po wyjęciu kota z kąpieli należy niezwłocznie owinąć go w jego ręcznik oraz usnąć nadmiar wody poprzez pocieranie sierści zgodnie z kierunkiem w którym rosną włosy. Nigdy poprzez tarcie ręcznikiem we wszystkich kierunkach po kocim grzbiecie.

3. OBCINANIE PAZURKÓW
Jak już pisaliśmy w artykule „Mam pazurki i nie zawaham się ich użyć” kot regularnie korzysta z drapaków, czy też atakując meble jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu w posiadaniu (czyt. drapak) między innymi aby ścierać sobie pazurki. Nie jest to jednak zabieg wystarczający szczególnie u kotów biorących udział w wystawach, przeznaczonych do reprodukcji, a także starych i schorowanych czy też takim kotom, które nie mogą wyżyć się na powietrzu. W takich sytuacjach należy kotu pomóc w utrzymywaniu pazurków w dobrej formie. Można korzystać w usług weterynarza który się podejmie regularnego obcinania pazurków lub też zaopatrzyć się w specjalne obcinaczki. Pamiętajmy jednak o wcześniejszym przygotowaniu zwierzęcia do odcinania pazurków. Niektóre koty, które nie są przyzwyczajone do dotykania ich łapek mogą mieć z tym problem, dlatego od samego początku należy kota przyzwyczajać do dotyku. W czasie obcinania kot powinien być unieruchomiony do tego stopnia, aby nie zdołał urwać łapki w czsaie zabiegu bo można wtedy zrobić mu krzywdę. Osoba dokonująca zabiegu pielęgnacyjnego natomiast powinna być maksymalnie skupione, aby przypadkiem nie przyciąć pazurka za daleko naruszając nerw, powodując tym samym ból i krwawienie.

4. KONTROLA STANU UZĘBIENIA
Koty nie szczotkują codziennie swoich zębów jak ludzie, konieczna jest więc regularna wizyta celem skontrolowania stanu kociego uzębienia. Brak dbałości o koci pyszczek może doprowadzać do tworzenia się osadu nazębnego, a także stanu zapalnego i krwawienia dziąseł, co w efekcie może skończyć się ekstrakcją zębów.


Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem nt. pielęgnacji oczu i uszu , w którym znajdą Państwo praktyczne porady dotyczące pielęgnacji wskazanych stref.


Jak ze wszystkim tak i z pielęgnacją, warto zacząć już od kociaka. Kot zdąży się przyzwyczaić do powyższych rytuałów i nie będzie oponował na przegląd zębów czy obcięcie pazurków.
O ile koty rasowe z rodowodem ze względu na wymagania wystawowe czy też koty długowłose są bardziej wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, o tyle dachowce doskonale dają sobie radę same, przynajmniej jeśli chodzi o dbanie o sierść. Nie mniej jednak każdy kot bez względu na pochodzenie i status wymaga stałej opieki i dbałości o „kocie futerko”. Jeśli jeszcze nie zakupiliśmy specjalnej szczotki czy nie wzięliśmy naszego mruczka do kociego dentysty, warto niezwłocznie naprawić ten błąd. Kot będzie bardziej zadbany i zdrowszy co na pewno zaprocentuje na korzyść. Zdrowy i zadbany kot, to zadowolony kot! 🙂 Warto także wprowadzić nagrody za dobre zachowanie po przeprowadzonym zabiegu pielęgnacyjnym. Niech nasz mruczek wie, że doceniamy jego cierpliwość przy czesaniu czy niedogodności związane z pozostawaniem w jednej pozycji w czasie kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *