Koty mimo udomowienia blisko 10 tysięcy lat temu zachowały swoje dzikie instynkty i wiele zachowań. Przeważnie trzymane w mieszkaniach domagają się zabaw, które rozładują skumulowaną energię i przejawiają aktywność, będącą symulacją ich naturalnego behawioru, jaki możemy zaobserwować u kotów dziko żyjących. Zadrapywanie kory drzew to przejaw terytorializmu u lwów, gepardów, lampartów i wielu innych dzikich kotów. Drapanie po meblach, ścianach, firankach to nic innego jak znaczenie własnego terenu. Koty domowe, często kastrowane i oduczane zostawiania swojego śladu zapachowego poprzez spryskiwanie różnych powierzchni moczem, wykorzystują gruczoły zapachowe znajdujące się przy pazurach. Uwielbienie do poruszających się zabawek, wędek, piłeczek czy zwykłego kapsla toczącego się po podłodze pozwala na zaspokojenie instynktu łowieckiego. Największą trudność właścicielom sprawić może utrzymanie w ryzach właściwej kotowatym ciekawości otaczającego ich świata i dociekliwości w jego eksploracji. Zdziczałe koty domowe potrafią pokonywać dziennie duże odległości a obszar ich wędrówek to blisko 5,5 km2. Już samo porównanie tego do wielkości przeciętnego mieszkania, czy nawet domu z ogrodem ukazuje, że nasi domowi podopieczni nie mają możliwości wykorzystać swojego potencjału. Nie obce właścicielom kotów są ucieczki i zjawisko kota na gigancie. Na zewnątrz nawet na najbardziej zaradnego kota czyha wiele niebezpieczeństw. Koty to zwierzęta bardzo często potrącane przez samochody, i w odróżnieniu od psów, które są większe z reguły nie przeżywają takiej kolizji. Kot, który na co dzień siedzi w zamkniętym mieszkaniu nie jest znany okolicznej kociej społeczności i najczęściej wraca do domu jak po wojnie, z rozległymi ranami na ciele, poturbowany przez inne koty broniące zaciekle swego terytorium. Kontakt ze zdziczałymi kotami to także okazja do złapania paskudnej, trudnej w leczeniu kociej choroby w tym grzybic skórnych, groźnej białaczki, wścieklizny czy pasożytów. Co zrobić aby zapobiec ucieczce kota, by kot był bezpieczny?

Kotołap – siatki na balkon dla kota, czyli jak zabezpieczyć mieszkanie przed wypadnięciem kota z balkonu.

Obecnie na rynku jest wiele różnych rozwiązań różniących się ceną, materiałami, sposobem montażu i wreszcie skutecznością. Przed ucieczką kota z mieszkania zabezpieczy jedynie stworzenie bariery, która ograniczy jego terytorium. Najlepszym rozwiązaniem są siatki dla kota. Siatka dla kota ma wysoką skuteczność w zapobieganiu przed ucieczką i ochroną przed upadkiem kotów z wysokości oraz tę przewagę nad innymi rozwiązaniami, że może być montowana niemal wszędzie. Siatki dla kota zainstalować możemy na oknach, balkonach, tarasach. Dzięki specjalnym metalowym profilom siatki dla kota stanowią również idealne zabezpieczenie płotów ograniczających ogrody – dzięki czemu nasz kot nie ucieknie i wyeliminujemy wizyty innych kotów z sąsiedztwa. Bogata oferta akcesoriów pozwala na montaż siatek dla kota na elewacjach budynków ocieplonych (po termomodernizacji) i nieocieplonych. Rodzaje siatki dla kota, wielkość oczek oraz materiał z jakiego wykonana jest kocia siatka pozwala na dobranie odpowiednich materiałów do naszych potrzeb, wymagań i specyfiki montażu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są siatki dla kota wykonane z polipropylenu. Siatki dla kota nie nasiąkają wodą, zatem nie jest im groźne obwisanie pod wpływem ciężaru wody i niszczenie na mrozie. Tak wykonana siatka dla kota opiera się charakterystycznym dla Polski zróżnicowanym warunkom atmosferycznym. Polecanym z uwagi na estetykę kociej siatki jest kolor piaskowy. Nie zaciemnia on okien, i nie widać tutaj efektu płowienia siatki dla kota pod wpływem promieni słonecznych jak to bywa w wypadku czarnych siatek dla kota. Zastosowany w produkcji siatki dla kota polipropylen jest materiałem silnym, elastycznym, a metoda użyta w mechanicznym zaplataniu kocich siatek sprawia, że mogą być docinane na dowolny wymiar. Jest to niewątpliwy plus, gdyż bezpieczniej jest zamówić siatkę dla kota o większej powierzchni niż nasz wymiar balkonu czy okna. Po dokonanym montażu siatki dla kota bez obaw, że siatka posypie nam się w rękach dotniemy ją tak by całość wyglądała estetycznie. Do wyboru mamy siatki dla kota o oczkach o rozmiarze 50, 40, 28 i 19 mm. 

Najczęściej wybieranym i najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest siatka dla kota o oczkach 50×50 mm. Jest ona niemal niewidoczna z pewnej odległości. W zależności od wielkości i wieku naszego kota możemy wybrać siatkę ochronną na balkon, taras lub okno o mniejszych oczkach. Polecanym rozwiązaniem w przypadku małych kotów i kociąt są siatki dla kota o rozmiarze 28 i 19 mm. Jeśli kiedyś uznamy, że kocia siatka jest za gęsta zawsze można siatkę wymienić i rozciągnąć ją na gotowej konstrukcji. Ten sam zabieg możemy wykonać jeśli uznamy, że siatka dla kota z innych względów wymaga wymiany. Siatka dla kota to rozwiązanie, która zabezpiecza go przed wypadnięciem z okna czy balkonu na długo.

Wysoka żywotność kocich siatek, odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że to rozwiązanie długotrwałe i raz poczyniona inwestycja procentuje przez lata zapewniając bezpieczeństwo kota i nasz spokój, że kotu nie stanie się krzywda. 

Istotne jest prawidłowe wykonanie montażu.
W przypadku zabrudzeń siatek dla kota, jakie mogą wynikać z kiepskiej jakości powietrza w miastach, kocią siatkę można ściągnąć i wyprać przy pomocy dostępnych detergentów. Należy jednak wcześniej to zaplanować przy doborze akcesoriów do montażu siatki dla kota. Polecane w tym celu jest zastosowanie karabińczyków, które pozwalają na łatwy montaż i demontaż siatek ochronnych dla kota. Karabińczyki mogą przydać się również, w wypadku gdy potrzebujemy mieć dostęp np. do anteny telewizyjnej. W tym celu można rozciąć kocią siatkę w wybranym miejscu i złączyć ją ponownie karabińczykami. 

Sprytny uciekinier. Gdy zęby wkraczają do akcji.

Co kiedy nasz kot obdarzony jest ponadprzeciętnym temperamentem? Jeśli nasz kot to mistrz eskapologii i Houdini kociego świata, to doskonałym rozwiązaniem jest użycie wzmacnianej drucikiem siatki dla kota Trixie. Zastosowanie metalowego drucika w ochronnej siatce dla kota zapobiega całkowicie przegryzaniu, więc nawet najbardziej uparty podopieczny zrezygnuje po kilku próbach. 

Ochrona przed ptasimi wizytami.

Zaletą stosowania siatek ochronnych dla kota jest również ochrona naszego balkonu przed niechcianymi wizytami ptaków takich jak np. powszechne w miastach gołębie. Przenoszą one wiele chorób i pasożytów, które mogą zostać przeniesiona na ludzi lub zwierzęta domowe. Kot dodatkowo podrażniony ptasimi odwiedzinami może popuścić cugle swojego instynktu i w wyniku przypuszczonego ataku wypaść z balkonu. Zamontowana siatka spełnia więc podwójną funkcję – siatki zabezpieczające kota przed upadkiem z wysokości oraz siatki na gołębie.

W zgodzie z kocią naturą. 

Zoolodzy często spierają się jaki wpływ na ewolucję kota domowego miało zjawisko udomowienia. Są tacy, którzy twierdzą, że kot jako indywidualista nie jest w stanie stworzyć tak głębokiej więzi z człowiekiem jak stadnie żyjące psy. Inni natomiast twierdzą, że kot traktuje swojego opiekuna jak zastępczą matkę, trwając w tym samym przez całe swoje życie w okresie przedłużonego dzieciństwa. My przez obserwację i doświadczenie wynikające z codziennego życia z naszymi kotami, skłaniamy się jednak zdecydowanie ku tej drugiej tezie. I jak każdy rodzic chce by jego dzieci były zadbane i szczęśliwe tak swoją troską i obawami powinniśmy obdarzać również koty będące pod naszą opieką. Nie pozwólmy im dorastać, ale zapewnijmy im ciepły i bezpieczny dom. Jak małemu dziecku, które potrzebuje naszej uwagi, opieki i miłości. By kot był bezpieczny i szczęśliwy.
siatka zabezpieczająca dla kota przeciw wypadnięciu
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *