Szybko pędźmy do doktora, bo kocina bardzo chora!

Jakkolwiek dbamy o naszego kociaka, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji. Kot jest bardzo ciekawskim stworzeniem i chce wszystkiego spróbować. Domowe rośliny, trutki na szczury, lekarstwa, proszki, detergenty, nawet jeśli nie polizane czy połknięte, mogą osadzić się na futrze lub łapkach, a potem poprzez czyszczenie sierści przedostać się do przewodu pokarmowego. Warto wiedzieć jak w danej sytuacji się zachować i w jaki sposób udzielić naszemu kotu pierwszej pomocy.

Z jakimi zagrażającymi życiu sytuacjami możemy się spotkać? W tym artykule poruszymy temat zatruć. Od razu pragnę zaznaczyć, że każdorazowo przy zatruciu należy udać się lekarza weterynarii, a poniższe formy pomocy są działaniami doraźnymi, które należy podjąć zanim pojawi się fachowa pomoc.

Zatrucia

Co może powodować zatrucie:
– trutki na szczury, lub zjedzenie szczura uprzednio jedzącego trutkę,
– rośliny (np. jemioła, aloes, dracena, poinsecja, azalia, lilia, hortensja, liście rabarbaru i wiele innych)
– trujące grzyby,
– środki owado-, grzybo i chwastobójcze,
– płyny zawierające glikol etylowy (występujący np. w płynie do chłodnic)
– pochodne ropy naftowej (np. roztwory, rozpuszczalniki lub oleje),
– benzyna, terpentyna
– rozpuszczalniki oraz ich opary,
– tlenek węgla, który może w bezwonnej postaci wydostawać się z piecyka gazowego,
– lekarstwa, itd.

Przykładowe objawy:
– problemy z oddychaniem,
– ślinotok lub tłoczenie piany
– wymioty,
– zaburzenia równowagi,
– biegunka,
– wysypka na pyszczku lub brzuchu świadcząca o wystąpieniu alergii,
– nadpobudliwość,
– drgawki,
– apatyczność,
– skurcze, bóle.

Co należy zrobić:
1. należy podjąć działania natychmiastowe,
2. jeśli jest taka możliwość – ustalić przyczynę zatrucia, czy kot zjadł coś trującego,nawdychał się 3. jakiś oparów czy też trutka dostała się do oczu lub nosa,
4. poinformować weterynarza a konieczności niezwłocznego udzielenia pomocy,
5. zareagować w zależności od rodzaju trutki, która przyczyniła się do złego stanu naszego kota.

1. Zatrucie pokarmowe:

a) środkami żrącymi

Jeśli zauważyliśmy, że kot zatruł się substancją żrącą pod żadnym pozorem nie należy wywoływać wymiotów. Jeśli nasz pupil jest przytomny, trzeba przemyć jego pyszczek oraz jamę ustną dużą ilością wody, dbając jednak aby nie nałykał się wody i nie zakrztusił. Następnie podać mieszczankę surowe białko z jajka oraz oliwy z oliwek. Nie jest to odtrutką, tylko tworzy w przewodzie pokarmowym barierę ochronną przed dalszymi konsekwencjami zatrucia.
Jeśli kociak zdążył zwymiotować, należy wymiociny schować do czystego woreczka i zabrać ze sobą, aby weterynarz mógł ocenić skalę zatrucia.

b) środkami innymi niż żrące
Jeśli mamy pewność, że kot połknął substancję niebezpieczną nie należącą do grupy żrących, a nie dał rady samodzielnie zwymiotować, należy mu

2. Wchłonięcie przez skórę
W wypadku przedostawania się substancji trującej przez skórę należy w pierwszej kolejności przerwać ten proces poprzez usunięcie substancji z futra, a następnie umyć kota w ciepłej wodzie, a następnie ostrożnie osuszyć. Jeśli substancja nie chce zejść, często jest taki problem z przypadku smarów, można użyć masła. Pamiętajmy, że w miejscach gdzie kocia skóra jest nieporośnięta futrem dochodzi do jeszcze szybszego zaabsorbowania substancji.

3. Zatrucia oddechowe
W przypadku nawdychania się niebezpiecznych substancji trzeba bardzo szybko zareagować i umożliwić dopływ świeżego powietrza bądź natychmiast wynieść zwierze na zewnątrz. Trujące opary substancji chemicznych bardzo szybko działają na płuca powodując ich podrażnienie, zapalenie czy też doprowadzając do niewydolności oddechowej.

Z kotem podobnie jak z dzieckiem, trzeba mieć chemię, lekarstwa i inne szkodliwe specyfiki zamknięte, aby kot nie mógł się do nich dostać. Tak naprawdę nie musi niczego zjadać, wystarczy że płyny, proszki lub inne substancje przykleją się do jego sierści, którą potem będzie starał się wyczyścić i problem gotowy.

UWAGA! Jeśli nasz kot jest nieprzytomny, należy to natychmiast zawieźć w weterynarza umieszczając do w transporterze w pozycji bezpiecznej, tzn. pozycji bocznej lub na grzbiecie w taki sposób, aby głowa była poniżej całej reszty ciała, z językiem wyciągniętym na zewnątrz.

Reasumując, w czasie robienia domowych porządków, warto jedną półkę zamykaną (!) przeznaczyć na środki, które mogą się okazać trujące dla naszego pupila. Dlaczego zamykaną? Bo kasze zwinne zwierze z otwartej półki może zrzucić pudełko np. z proszkiem i to całkiem przypadkowo, a potem to już katastrofa gotowa (patrz artykuł powyżej).

I na koniec, jadąc (lub czekając) na weterynarza:
1. jeśli kot zwymiotował – zabezpiecz wymiociny poprzez włożenie ich do woreczka,
2. jeśli wiesz co połknął, w czym się wytarzał – zabierz a następnie pokaż weterynarzowi daną substancję oraz jej skład jeśli takowy znajduje się na opakowaniu,
3. jeśli wiesz ile danej substancji mógł zjeść – zapisz koniecznie,
4. poinformuj weterynarza jakie dolegliwość wykazuje Twój kociak,
5. jeśli jest to możliwe – oszacuj ile czasu minęło od pojawienia się objawów zatrucia.

Z takim przygotowaniem na pewno Twój zwierzak dotrzyma szybszą i dokładniejszą pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *