Nic nie dzieje się bez przyczyny. To samo dotyczy brudzenie w domu przez naszych małych milusińskich. Załatwianie kocich potrzeb poza kuwetą może mieć wiele przyczyn, nie zawsze jest kocią złośliwością, jak zdarza się nam czasem sądzić.

Poniżej przedstawiamy kilka powodów dla których nasz kociak nie załatwia się w miejscu do tego celu przeznaczonym:

Przyczyny zdrowotne.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy takie zachowanie nie jest spowodowane chorobą układy moczowego. Kociak po prostu może nie trzymać moczu lub może popuszczać z powodu jakiejś infekcji.

Kuweta.
Kot może próbować załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, bo w jego toalecie zrobiło się za ciasno. Dawno nie wymieniany żwirek może odrzucać kota przed załatwianiem tak jego potrzeb. Nieregularne sprzątanie nie jest jednak jedynym powodem. Równie dobrze problem może stanowić miejsce, gdzie kuweta się znajduje, jej wielkość nieodpowiednio dostosowana do zwierzęcia, czy też żwirek, który nie odpowiada naszemu milusińskiemu.

Koci atak.
Kiedy w domu mamy więcej kocich lokatorów, powody dla których omijają one kuwetę mogę mieć podłoże we wzajemnych stosunkach. Czasem, gdy jeden próbuje załatwić swoje potrzeby, drugi straszy go wyskakując zza rogu lub po prostu otwarcie atakuje. Może robić to do zabawy, ale również z powodu antypatii. Takim sposobem zmusza niejako „swoją ofiarę” do załatwiania swoich potrzeb naprędce w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Wynik niezadowolenia.
Czasem zdarza się, że w taki właśnie sposób koty manifestują swoje niezadowolenie. Powody mogą być różne: samotność, zazdrość czy też protest przeciwko…. nowemu nakryciu na łóżku! Jeśli do tej pory kociak spał na naszym łóżku, które było przykryte jego ulubionym kocykiem, zmiana narzuty może wywołać stres i niezadowolenie.

Znaczenie terenu.
Może ono mieć miejsce po tym jak kotek jest wykastrowany lub gdy w domu znajduje się kilka kotów. Jednak nie ma to takiego „rozmiaru” jak normalne brudzenie, lecz wiąże się z symbolicznym znaczeniem.

Powody brudzenia w domu mogą być różne. Nawet jeśli nie są związane z poważnym problemem zdrowotnym to należy się mu przyjrzeć. Nie chodzi już nawet o ciągłą konieczność sprzątania. Nasz kot z jakiegoś powodu nie czuje się komfortowo, a my musimy mu pomóc uporać się z tym problemem. Czasem wystarczy przesunąć kuwetę, wymienić okrycie łóżka, a czasem przeorganizować swój grafik i znaleźć w nim więcej czasu dla naszego Milusińskiego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *