Lato. Najbardziej upragniona pora roku, jednak nie idealna. Chcielibyśmy, aby było ciepło, słonecznie, ale nie za gorąco, a już na pewno nie duszno. Niestety, natury zaprogramować nie można i bardzo często gdy nasze pragnienia się spełniają to siedzimy w miejscach wysoce klimatyzowanych. Właśnie taki upalny dzień i temperatura ponad 30st. w cieniu ma miejsce dziś i to właśnie to oraz obraz mojego długowłosego mruczka natchnął mnie do napisania niniejszego artykułu. O ile my, ludzie, możemy brać z lodówki tyle zimnej wody ile zapragniemy, ustawiając wiatrak zgodnie z naszymi preferencjami, tak nasze kociaki nie mogą zrobić dla siebie zbyt wiele, jeśli nie damy im odpowiednich środków.

Lato, mając na myśli przede wszystkim upalne dni, jest takim czasem, w którym należy szczególnie zatroszczyć się o naszych mruczących przyjaciół. Nie trzeba do tego wielkiego wysiłku, wystarczy działać zgodnie z kilkoma zasadami:

1. Przede wszystkim picie. Kot zawsze powinien mieć świeżą wodę, jednak w okresie letnich upałów należy zadbać o częstszą jej wymianę. O wodzie i jej zaletach pisaliśmy już wcześniej w artykule https://bezpiecznekoty.pl/czysta-woda-zdrowia-doda/. Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji się z nim zapoznać, serdecznie zapraszamy do lektury!

2. Zapewnienie dachu nad głową w czasie pełnego słońca. Niektóre koty mają przywilej spacerowania poza domem, jednak w takie dni, warto zatrzymać kociaka w chłodnym pomieszczeniu w czasie gdy słońce i upał najbardziej dają się we znaki, aby zapobiec ewentualnym udarom oraz odwodnieniu. Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby podczas wędrówek kociak miał możliwość zamoczyć pyszczek w zbawiennym źródełku.

3. Utrzymanie w pomieszczeniu gdzie jest kot przystępnej temperatury. Nie jest do tego od razu potrzebny klimatyzator. Wystarczy, że zostawimy zasłonięte rolety czy story, aby nie wpuścić upału do mieszkania. Jeśli posiadamy wentylator możemy się nim posłużyć, ustawiając gdzieś w kącie, aby nie wiał bezpośrednio na kota.

4. Niech żyje wiatr. Zrobienie przewiewu w domu jeśli to możliwe, aby kot mógł pooddychać świeżym powietrzem. Najlepiej wczesnym rankiem, aby nie wpuszczać upału do mieszkania.

5. Łazienka ma swoje plusy. Jednym z chłodniejszych miejsc w mieszkaniu będzie łazienka i kafelki, które swoim chłodem będą przyciągać koty jak magnes. Dlatego pamiętajmy, aby drzwi zostawić uchylone.

6. Spryskiwacz nie tylko do kwiatów. Można zwilżyć kocie futro wodą używając do tego ręcznika bądź spryskiwacza.
Pamiętajmy! Pomimo, że koty lubią się wylegiwać na balkonie w słoneczku, lato szczególnie upalne i duszne nie jest ich sprzymierzeńcem. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych kociaków!

1 Comment

  1. Szczęsciara pisze:

    Dzień dobry, mam kota persa o imieniu Feliks. Jego ulubionym miejscem w czasie upałów jest podłoga właśnie w łazience.Mokry ręcznik też wykorzystaliśmy, przydał sie bardzo. Dzieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *