Powitajmy nowego lokatora.

Decyzja o przygarnięciu lub zakupie kotka to wielkie wydarzenie. Trzeba się dobrze przygotować na powitanie nowego lokatora. Poza dużą dozą uczucia dla zwierzęcia potrzebnych będzie kilka rzeczy, w które warto się zaopatrzyć.

Wielokrotnie idąc do znajomych którzy mają kociaka w domu, widząc go wylegującego się na kanapie lub tuż przy suficie na szafkach, wydaje nam się, że do szczęścia potrzebuje tylko ciepłego legowiska i miski z jedzeniem. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Pomimo, iż koty są indywidualistami i wydawać by się mogło, że są samowystarczalne, to mają jak każde żywe stworzenie pewne wymagania i należy im zapewnić odpowiedni poziom komfortu.

Wybór kocich akcesoriów na rynku jest ogromy, ceny jednak nie zawsze są łaskawe dla naszych portfeli. Na rynku jest wiele akcesoriów przedstawianych przez producentów jako „kocie niezbędniki”. Proponujemy rozpocząć zakupy od „kociego abecadła”.

Przy kompletowaniu kociej wyprawki warto zacząć od kilku podstawowych elementów:

1. Kuweta – w ofercie sklepów zoologicznych jest ich mnóstwo. Poczynając od odkrytych z ramką, która ma zapobiegać wysypywaniu się żwirku, poprzez kuwety ze specjalnym „progiem” na którym kot czyści łapki, aż po całkiem zakryte, z których jest mniejsze prawdopodobieństwo nabrudzenia poza jej obręb. Wybór jednak na tym się nie kończy. Kolejnym kryterium jest wielkość kociej toalety, którą należy dopasować do rozmiarów kota. Jeśli wzięliśmy dachowca to będzie mu potrzebny inny rozmiar kuwety niż np. kotu rasy Maine Coon, który jest o wiele większy. Ponadto warto dodać „zapas” w wymiarze kuwety, ponieważ koty po zrobieniu toalety, lubią zakopać to co zrobiły. Pamiętajmy także, że to co wydaje się nam lepsze, nie musi być z entuzjazmem przyjęte przez naszego pupila. Równie dobrze, zamiast pięknej zakrytej kuwety w kolorze pasującym nam do łazienkowych płytek na którą wydaliśmy majątek, nasz kociak może woleć zwykłą, najtańszą i najprostszą jej wersję. Nieodzowną częścią kuwety jest także dobry żwirek oraz łopatka do usuwania nieczystości.

2. Miski – warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwie miski. Jedna na pokarm, druga na wodę. To z jakiego materiału wybrać miskę również jest sprawą indywidualną naszą i naszego kota. Do wybory w różnych rozmiarach są zarówno miski wykonane z metalu, ceramiczne jak i z plastiku. Jeśli miski będą ustawione na płytkach w kuchni, warto zaopatrzyć się w takie z sylikonowym podbiciem. Unikniemy ciągłego szurania miską po podłodze, a dzięki lepszej przyczepności naszemu kotu nie będzie „uciekać jedzenie”. Pamiętajmy aby kotek miał zawsze pełną miskę świeżej wody i pokarm odpowiedni do swojego wieku i ewentualnych dolegliwości. Kupując pierwszy pokarm nie kupujmy jednak dużej paczki, tyko dlatego, że jest w promocji, bo może okazać się, że smak nie odpowiada naszemu pupilowi i trzeba będzie wyrzucić duże opakowanie dobrego jeszcze jedzenia.

3. Drapak – jeśli nie chcemy w najbliższym czasie kupować nowej kanapy czy innych mebli dobrze jest zaopatrzyć się w drapak. Dostępne w różnych wymiarach i kształtach, z dodatkowymi zabawkami, drabinkami i wieloma innymi gadżetami, na pewno wpasują się w gusta kociaków i ich właścicieli.

4. Transporter – kolejna obowiązkowa pozycja na naszej liście zakupów. Nawet jeśli nie zamierzamy z kotem nigdzie wyjeżdżać i jesteśmy pewni, że zawsze ale to zawsze będzie w domu, to i tak nadal jest to konieczny zakup, ponieważ każdorazowo w czasie wizyt u weterynarza, kontrolnych czy szczepiennych musimy naszego nowego lokatora w czymś przenieść. Transporterów w ofercie sklepów jest mnóstwo. Trzeba się, podobnie jak w przypadku kuwety, zdecydować na rozmiar, który jest uzależniony od rasy kota oraz tego jaka możne być jego maksymalna wielkość. Ale na tym nie koniec. Plastikowy, wiklinowy, materiałowy, z kółkami, do noszenia na plechach, czy to ręki, w kształcie prostokąta, trójkąta czy z powiększaną powierzchnią leżącą, jak widać jest jeszcze wiele decyzji do podjęcia przed ostateczną finalizacją zakupu. Jedno jest pewne – nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie w tym gąszczu transporterów.

5. Siatka na balkon lub okno – jest to naszym zdaniem również pozycja obowiązkowa. Nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa naszych pupili. Zapraszam do zapoznania się z rodzajami zabezpieczeń, które mogą uchronić nasze kocięta w chwili naszej nieuwagi. Więcej informacji na temat Akcji Bezpieczne Koty TUTAJ.

6. Zabawka – kociak jak każdy maluszek lubi się bawić, przywitajmy go na początek choć jedną lub dwoma zabawkami. Niech będzie to coś, co należy tylko do niego. Jak karty historii pokazują, potem nawet zakrętka od butelki czy zwykła reklamówka będzie stanowić świetną zabawę. Ale na początek mała myszka i pełnia szczęścia na kocim pyszczku gwarantowana!

To nasza obowiązkowa lista zakupów przed wprowadzeniem się nowego lokatora.

W późniejszym czasie warto zaopatrzyć się w szczotkę do czesania, legowisko, szelki, jeśli zamierzamy wyprowadzać naszego pupila na spacer, nożyczki lub cążki do pazurków. Jednak na dobry początek wskazane 6 pozycji w zupełności wystarczy, aby koci maluszek czuł się jod razu jak w domu.

Zapraszam do komentowania.

Marta

3 Comments

  1. megi pisze:

    świetny spis, wszystko w jednym miejscu, nie trzeba szukać 🙂

  2. Kasiek pisze:

    bardzo przydatny artykuł, dzieki

  3. Darrro pisze:

    super wpis, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *