Pochodzenie kota norweskiego leśnego nie jest do końca znane. Jedne źródła donoszą, że jest to rasa powstała na drodze ewolucji, inne natomiast, że jest to celowo stworzona krzyżówka. Niemniej jednak w 1972 roku kot Norweski Leśny został uznany przez niezależne związki hodowlane w Skandynawii za samodzielną rasę, natomiast kilka lat później przez Międzynarodową Federację Hodowców Kotów (FIFe). Norsk Skogkatt, bo tak brzmi jego norweska nazwa, jest kotem, koło którego nie przejdziemy obojętnie.


Jest to ważący 4-8kg kot półdługowłosy, o dwuwarstwowej, szybkoschnącej sierści. Podszerstek gęstniejąc, chroni zimą przed chłodem, natomiast warstwa półdługa, przed wilgocią. W zależności od pory roku, sierść Norwega ulega zmianom, choć niekoniecznie jest bardziej obfita zimą, a przerzedzona latem, nierzadko zdarza się na odwrót. Cechy charakterystyczne Leśnego to długi, puszysty ogon, gęsty „kołnierz” na szyi, oraz „portki” na tylnych kończynach. Oczy, lekko skośne, w kształcie migdałów, dające wrażenie przenikającego spojrzenia, mogę być dowolnego koloru, w zależności od umaszczenia kota. Uszy osadzone wysoko, zakończone delikatnymi pędzelkami jak u rysia, silny podbródek i trójkątna głowa, to wszystko połączone z charakterem Norweskiego Leśnego stanowi wyjątkowa mieszankę. Ta skandynawska piękność jest niewątpliwie znakomitym łowcą, dlatego należy powziąć szczególne względy bezpieczeństwa przy organizowaniu mu życia w naszym domu. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie okien oraz balkonu, bo nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie mu ochota na upolowanie przelatujących gołębi. Bez przesady można nazwać Norweskiego Leśnego inteligentnym i otwartym kotem. Jak przystało na myśliwego jest ostrożnym i temperamentnym zwierzakiem, który ceni sobie niezależność.


Pamiętajmy więc, że to on decyduje, kiedy jest czas na zabawę i przytulanie. Warunki mieszkaniowe tez nie pozostają bez znaczenia. Jest to kot, który ceni sobie przestrzeń, dlatego idealnie wpasuje się w duże mieszkanie czy dom, gdzie będzie mógł bez przeszkód zażywać ruchu. Organizując wnętrze, będzie nam wdzięczny za podwieszane szafki lub wysokie drapaki, na które będzie mógł wskakiwać, aby odpocząć od codziennego zgiełku.


Zapraszam Państwa do podzielenia się swoimi uwagami i komentowania na naszych stronach Facebook: https://www.facebook.com/bezpiecznekoty

2 Comments

  1. Karolcia pisze:

    marzy mi się taki norweg! <3

  2. Kasiek pisze:

    Mam Norweskiego Leśnego i polecam! Rasa – przepiękna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *