Starość. Dotyka każdego niezależnie od gatunku. Człowiek czy zwierze, każdy się starzeje. Jak ten proces przebiega u kotów? Można by rzec, że podobnie jak u człowieka, ponieważ wiele rzeczy wraz z wiekiem ulega zmianie. Mruczek kiedyś bardzo czujny i skoczny musi pogodzić się z pogarszającym się zdrowiem i słabnącymi zmysłami. Sędziwy wiek zobowiązuje do wolniejszego trybu życia, kot szybciej się męczy i nierzadko obciążony jest chorobami wieku dojrzałego. Może spać dłużej lub też z powodu bólu jaki może go dotykać – krócej.
Nie oznacza to jednak, że należy jego dotychczasowe życie przewrócić do góry nogami. Absolutnie! Jak najbardziej należy zajmować się kotem jak do tej pory, tylko wszelkie aktywności dostosować do jego możliwości.

W okresie starczym warto częściej obserwować zmianę w jego zachowaniu jaka może nastąpić oraz regularnie zaprowadzać naszego milusińskiego do weterynarza, aby odpowiednio szybko móc reagować na zmiany jakie zachodzą w jego organizmie.
O ile upływu czasu nie da się zatrzymać, o tyle można w miarę możliwości ograniczać jego negatywne skutki poprzez odpowiednie leczenie lub profilaktykę czy też uczyć się jak nie pogarszać aktualnego stanu rzeczy. Można tu mówić o dbałości o kocie wygody, by kot miał posłanie w ciepłym miejscu czy łatwy dostęp do misek. W przypadku kotów które tracą wzrok lub uległ on znaczącemu pogorszeniu z jakiegoś powodu, bardzo istotną sprawą jest kwestia przyzwyczajenia. Kotu będzie o wiele łatwiej gdy będzie mógł „po omacku” dotrzeć do misek czy kuwety, które są stale w jednym miejscu. Nagła zmiana miejsca ich położenia może najzwyczajniej w świecie kota zdezorientować. Dobrze też nie zastawiać drogi do miejsc typu: kocia sypialnia, jadalnia czy toaleta, aby w poszukiwaniu miski nie musiał wspinać się na wyżyny swoich możliwości.

Większość problemów zdrowotnych obciążonych jest już niestety koniecznością podawani leków oraz przestrzeganiem diety. Najczęściej spotykane choroby dotykające koty w okresie starości to:
a) cukrzyca, dlatego warto zwrócić uwagę na pogarszający się apetyt, spadek wagi oraz częste picie i oddawanie moczu naszego pupila. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale podobnie jak u ludzi, również u kotów, przy zdiagnozowaniu tej choroby, podawana jest insulina. Choroba ta występuje często u kotów otyłych, warto więc mieć to na uwadze układając jadłospis naszego mruczka,
b) problemy z nerkami, co może objawiać się częstym oddawaniem moczu oraz wzmożonym pragnieniem,
c) choroba zębów, która może się przełożyć na późniejsze problemy z jedzeniem. Kot z powodu bólu zębów czy dziąseł nie będzie chciał gryźć jak dotychczas. Warto dbać o higienę kociej jamy ustnej, aby maksymalnie ograniczyć następstwa jej nie przestrzegania,
d) problemy z układem pokarmowym, mogą być pochodną powyższych przekładów lub też wynikać z niedostosowania diety do potrzeb kota staruszka.

Kot podobnie jak człowiek wraz z upływem lat może czuć się bardziej niepewny, rozkojarzony, może nie poznawać osób z którymi mieszkał całe życie, a także cierpieć na utratę wzroku, słuchu czy którąś z wyżej przedstawionych chorób. Pamiętajmy więc, że jeśli poza naszym sędziwym kotem są jeszcze inne młodsze kociaki lub dzieci, należy ich pilnować, aby nie męczyły nadmiernie seniora.

Starość jest naturalnym elementem życia. Tak jak nasze kociaki były przy nas całe zdrowe i pełne sił życie, tak i my w okresie ich podupadania na zdrowiu bądźmy przy nich, starając się jak bardziej zadbać o ich komfort życia. Poza przedstawionymi przykładami jest jeszcze wiele innych kocich przypadłości wieku dojrzałego, dlatego powinniśmy obserwować naszych kocich seniorów, aby dobrać odpowiedni rodzaj leczenia jeśli zwierzak go wymaga. Przecież każdy kot jest inny i podobnie jak ludzie, każdy inaczej przechodzi przez jesień życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *