Nawet Ustawa może mieć swój dzień. I oto nadszedł on: Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Czy jednak każdy z nas zna zawarte w ustawie artykuły?

Pierwsze zdanie rozpoczynające Ustawę brzmi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.„1
Kot, pies czy inne zwierze, każde z nich zasługuje na „humanitarne traktowanie”2 Co to znaczy? Nie mniej, nie więcej jak zapewnienie ochrony, opieki oraz realizacji przynajmniej podstawowych jego potrzeb.

Wielokrotnie widzi się zwierzęta zamknięte w aucie podczas upałów, koty na balkonach w największe słońce bez miski z wodą i kawałka cienia, ile razy zwierzak zimą zostaje wypuszczony na balkon a potem „Pan” zapomina otworzyć mu drzwi do środka. Jeśli widzimy, że jakieś zwierze jest krzywdzone, nie przechodźmy obok tego obojętnie. Dlaczego? Bo NIE, to NIE jest normalne, i NIE zwierze NIE jest podgatunkiem nad którym można się znęcać, krzywdzić je czy celowo straszyć.

Tutaj pozwolę sobie przytoczyć rozdział 2, który w całości poświęcony jest zwierzętom domowym:
„Art. 9.
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. 2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.”3

W tym momencie zachęcam do chwili refleksji nad tym co dzieje się na świecie i nad tym czy faktycznie jako ludzie jesteśmy ludzcy w traktowaniu zwierząt.

[1]Art.1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724)
[2]Art. 4 ibidem
[3]Art.9 ibidem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *