Przeciwnicy zwierząt uważają, że one brudzą, niszczą i robią wiele zamieszania. Po części coś w tym jest, bo jak można zauważyć często robią nam na przekór czy nie słuchają polecań. Pamiętajmy jednak, że one też mają temperament, zachcianki i miewają humory. W tym artykule chciałabym jednak podkreślić szczególną i pozytywną rolę jaką koty pełnią w życiu człowieka. Mówi się, że „pies ma właściciela, a kot służącego” i jak w każdym powiedzeniu, tak i tu kryje się ziarenko prawdy. Koty są dumne, niezależne, przychodzą na kolana kiedy same chcą, nie są „maskotkami”, które można tarmosić w dowolnym momencie. Jednak kiedy kociak zaszczyci nas swym bliskim towarzystwem możemy doświadczyć z jego strony przyjemnego mruczenia, czasem ugniatania łapkami, będzie się ocierał, kładł na kolanach i głęboko spoglądał w oczy. Są to jedne z tych momentów, gdzie czujesz, że należycie tylko do siebie. Ty i Twój kot. Czy są jednak inne zalety mieszkania z kotem? Oczywiście!

Kocie towarzystwo daje wiele radości. Któż by się nie uśmiechnął widząc kota w trakcie wykonywania dziwnych póz na szafie w kuchni czy w uroczy sposób przekręcając główkę, jakby chciał zapytać „o co Ci chodzi?”. Akrobacji wykonywanych w fazie radości nie ma końca, zaskakuje nas swoją skocznością i kreatywnością w wykonywaniu coraz nowszych figur.

Walor leczniczy. Nie tylko psy czy konie wykorzystywane są w terapiach ludzi chorych, także koty bywają terapeutami i to z niezłymi wynikami. Felinoterapia, czyli po „naszemu” kototerapia wykorzystywana jest wśród osób niepełnosprawnych, dzieci z autyzmem, z zaburzeniami zachowania, z zespołem Downa, osób w depresji i wielu innych. W domowych warunkach kot pomaga nam się odstresować, głaszcząc naszego mruczka uspokajamy się, pozbywamy nagromadzonego w ciągu dnia stresu. Krótko mówiąc – mamy w domu darmowego terapeutę.

Nie trzeba go wyprowadzać na spacer. Ale można! Więc jeśli chcemy przechadzać się z naszym pupilem po parku czy osiedlowymi alejkami, jest to wykonalne. Kot przyzwyczai się do takiej formy spędzania czasu. Jeśli jednak pragniemy mieszkać ze zwierzakiem, ale praca nie pozwala nam na regularne wyprowadzanie go na spacer również nie będzie to stanowiło większego problemu, kot doskonale poradzi sobie z użytkowaniem kuwety.

Powód do rozmów. Posiadanie kota daje możliwość poznania innych właścicieli kotów, wymiany informacji, doświadczeń, poznawania śmiesznych, a czasem smutnych opowieści z kotem w roli głównej.

Sposób na nudę. Pochmurny, szary dzień, brak planów na popołudnie i tu z pomocą zjawia się kot ze swoją włóczką. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem https://bezpiecznekoty.pl/kotek-zwany-psotek/ gdzie znajduje się kilka propozycji zabaw z naszymi kociakami.

Jest nauczycielem, uczy empatii i okazywania uczuć. Nawet najbardziej skamieniałe serce w końcu podda się kociemu urokowi. Dzięki obecności kota w domu dzieci uczą się opieki i odpowiedzialności. Można w ramach nauki poprosić naszego malucha o codzienne wysypywanie karmy do miseczki lub zmiany wody. Dziecko na pewno będzie dumne, że ma tak odpowiedzialną rolę w domu 

Żaden potwór mi nie straszny. Boisz się ciemności? Kot jest obok i nie pozwoli, by stało Ci się coś złego. Wiele osób, szczególnie starszych, boi się samotności. Przygarnięcie małego mruczka nie tylko pozwoli im pozbyć się obaw, że są sami, ale także pozwoli czuć się potrzebnymi. W końcu kot jest od nich całkowicie zależny, bo sam karmy do miseczki nie nasypie. Wspólne mieszkanie da obu stron niesie wiele korzyści i miło spędzonego czasu.

Obdarowuje prezentami. Właściciele kotów doskonale wiedzą o co chodzi. Ile razy zdarzyło Wam się znaleźć przed drzwiami mysz czy muchy w łóżku? Tak, największy przejaw miłości, prezent prosto z serca.

Jak można zauważyć koty są dobre na wszelkie bolączki. Rozśmieszą, pocieszą, ukoją nerwy, dadzą poczucie bezpieczeństwa. A co najważniejsze – kot nie pyta, nie wyśmiewa, kot po prostu jest!

2 Comments

 1. kasiula kociula pisze:

  no mój Tadzik zdecydowanie zrobił sobie ze mnie służącą 🙂 artykuł świetny!

 2. pkd pisze:

  Hej,
  Uwielbiam zwierzaki, a w szczególności koty, cieszę się że robicie aż tyle dla ich promocji i dobra 😉

  Pozdrawiam
  Jola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *